Jak vybírat litá kola

Jak vybírat litá kola

Nevíte jak vybírat litá kola? Budou nové elektrony pasovat na Vaše vozidlo? V několika řádcích se Vám pokusíme objasnit pár důležitých kritérií pro správný výběr.

Při výběru lítých kol není důležitý jen design, ale i další podstatné parametry na které je třeba myslet. Před tím, než s výběrem začnete, určitě najděte zaprášený velký technický průkaz ve kterém se dozvíte po jakých kolech se můžete poohlížet.

Co vlastně údaje jako středový otvor, rozteč šroubů a průměr znamenají? Lité kolo

Šíře litých kol

tento údaj udává šířku litého kola v palcích. 1 palec = 2,54 cm.

Průměr litého kola

- stejně jako u šířky je tento údaj udávaný v palcích (1 palec = 2,54 cm).

ET

označuje zális disku v mm. Například údaj ET 6 udává zális 6 mm. Jednoduše řečeno čím větší je hodnota ET, tím více je kolo schováno, a naopak.

Rozteč šroubů u litých kol

tento údaj je udáván v mm a záleží na konkrétním typu vozu nebo výrobci. Standardně se litá kola vyrábí s čtyřmi, pěti nebo šesti otvory pro upevnění litého kola k náboji.

Středový otvor u litých kol

stejně jako rozteč šroubů je tento údaj uváděn v milimetrech. Jedná se údaj, který udává průměr středového otvoru.

A jak tedy vybírat ty správné elektrony pro Váš vůz?

Krok 1 – výběr průměru litého kola standarní rozměry litých kol se pohybují v rozmezí 14 – 22 palců. Všeobecně platí, že čím větší kolo, tím vyšší cena a s tím samozřejmě spojené nové, většinou nízkoprofilové, pneumatiky u kterých cena nezaostává. Pasují na Vaše auto spíš 17ti palcová nebo 18ti palcová kola? Vyzkoušejte náš konfigurátor a budete mít jasno.

Krok 2 – výběr vhodných parametrů ET, rozteče a středového otvoru jak jsme zmiňovali výše, důležité parametry pro výběr litých kol jsou ET, rozteč a středový otvor. I teď přichází čas na velký technický průkaz, kde se tyto parametry dozvíte.

Krok 3 – výběr toho správného designu litého kola tak tento krok už je čistě na Vás. Jestli budou Vaše nové elektrony černé, stříbrné nebo bílé už Vám neporadíme.

Tip: Usnadnili jsme Vám výběr, nepřemýšlejte nad hodnotami ET, rozteč atd. Jednoduše zadejte do našeho konfigurátoru značku, typ a motorizaci Vašeho vozu a my Vám nabídneme vhodná kola pro Váš vůz. A pokud jste fajnšmekr a vybral si kola, která nejsou uvedena v TP, neváhejte nás kontaktovat, vystavíme Vám typový list pro zápis nových rozměrů do technické průkazu.

Partnerem této stránky jsou internetové obchody pneu-kvalitne.cz. Kvalitní zimní pneu, elektrony a autobaterie za nejnižší ceny.